نقش اساسی شرکت های دانش بنیان در تحقق شعار سال

نقش اساسی شرکت های دانش بنیان در تحقق شعار سال

ترک_5529-1

دانش نخبگان شرکت های دانش بنیان در خدمت رونق تولید است
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با اشاره به طرح شعار سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری گفت: برای اجرایی شدن آن باید ابتدا درک درستی از موضوع و سپس هدف گذاری و ریل گذاری دقیقی توسط عوامل دخیل جهت تحقق آن صورت پذیرد و آنچه در تحقق این شعار بیشترین اهمیت را دارد، این است که نهادها و سازمان‌ها هر یک متناسب با مسئولیت‌هایشان به حوزه اجرا ورود نمایند.
مسعود ترکزاده ماهانی افزود: شرکت های دانش بنیان با توجه به اینکه از نخبگان، اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل شده اند با استفاده از دانش و تجربیات خود همچنین دستورالعمل های تشویقی در آیین نامه ها و بخشنامه های اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در تحقق شعار سال نقش اساسی خواهند داشت.
وی مهمترین نقش شرکت های دانش بنیان در رونق تولید را بومی سازی محصولات خارجی با استفاده از مهندسی معکوس، کیفی سازی محصولات داخلی، جمع آوری دانش بومی و گسترش آن در سطح داخلی و بین المللی برشمرد و افزود: امکان سنجی بازار و توسعه بازار تولیدات ملی و آسیب شناسی و نیاز سنجی دقیق مراکز تولید و سپس رفع نیاز و آسیب با استفاده از توان داخلی از دیگر وظایف شرکتهای دانش بنیان است.
رئیس پارک علم و فناوری استان راهکارهای افزایش مشارکت شرکتهای دانش بنیان را اینگونه برشمرد: افزایش مشوق های مادی و معنوی، پرداخت تسهیلات خطر پذیر (کم بهره و بدون بهره)، تسهیل بخشنامه ها و آیین نامه ها اجرایی، تشویق و ترغیب ادبیات رسانه ای کشور به سمت شرکتهای دانش بنیان برای توسعه کمی و کیفی این مراکز اهمیت دارد.
ترکزاده ماهانی اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان استان کرمان هم به لحاظ کمی و هم از بعد کیفی چه در زمینه استانی چه در زمینه ملی و منطقه ای دستاوردهای مهمی داشتند.
وی افزود: به طور مثال شرکت های دانش بنیان استان در زمینه صنایع هایتک (تکنولوزی بالا) ورود و به نتایج بسیار خوبی رسیدند به طوری که برخی از این محصولات چه از نظر کیفی و چه به لحاظ قیمت ارزش بالاتری نسبت به نمونه های خارجی دارند.
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان گفت: در حال حاضر حدود ۲۰۰ واحد فناور و ۶۰ شرکت دانش بنیان در این استان در زمینه های آی تی، کشاورزی، پزشکی، نانو، مکانیک، عمران و غیره فعالیت دارند و پیش بینی می شود در سالهای آتی با توجه به ترغیب و تشویق اساتید و فارغ التحصیلان این رقم به ۲ برابر افزایش یابد